Aktualności

Potencjał energetyki wiatrowej.

Aktualności

               Polska energetyka w obecnym stanie zdominowana jest przez nieodnawialne źródła energii, w szczególności węgiel kamienny i brunatny. Zgodnie natomiast z prognozami dla Polski, zapotrzebowanie na energię finalną będzie stale rosło, a do 2030 r. jego wzrost wyniesie nawet ok. 29 %. Uzależnienie polskiego sektora energetycznego od nieodnawialnych źródeł energii wskazuje poniżej umieszczony wykres obrazujący produkcję energii elektrycznej w podziale na technologie. W świetle aktualnej struktury sektora energetycznego w Polsce i wymagań polityki energetycznej Unii Europejskiej, osiągnięcie celu w zakresie zwiększania udziału energii odnawialnej w strukturze energii finalnej będzie dla naszego kraju niezwykle trudne. Wymagać będzie to szeregu zmian, wśród których najważniejsze będą inwestycje w odnawialne źródła energii.

               Z punktu widzenia polskich uwarunkowań szczególnie ważna jest energetyka wiatrowa. Jak wynika z raportu Ernst & Young przeprowadzonego w marcu 2015 r. Polska wśród 40 innych krajów uplasowała się na 20 miejscu pod względem atrakcyjności w zakresie inwestycji w energetykę wiatrową. Miejsce w środku rankingu świadczy o solidnym potencjale tego odnawianego źródła. Za Polską znalazły się takie kraje jak Austria, Hiszpania czy Portugalia. Ponadto, jak wskazywano na wstępie, z analiz ekonomicznych wynika, iż lądowe elektrownie wiatrowe są jednymi z najtańszych źródeł energii odnawialnej w Polsce. Powyższe czynniki wpływają na atrakcyjność tego rodzaju odnawialnego źródła energii i będą determinowały jego dalszy rozwój. Znajduje to odzwierciedlenie w potencjale tego rodzaju energii, który wynosi blisko 75% w ogólnym potencjale odnawialnych źródeł energii w Polsce. Zainstalowane moce w okresie 2001 – 2010 zwiększyły się o prawie 6000%. Nowe systemy wsparcia, takie jak system taryf gwarantowanych, czy ułatwienia prawne dla najmniejszych instalacji w postaci braku obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej i uzyskiwania koncesji, w najbliższej przyszłości zaprocentują rozwojem przydomowych elektrowni wiatrowych, które pomogą Polsce osiągnąć cele związane z udziałem OZE w ogólnym bilansie energetycznym oraz zredukować emisje gazów cieplarnianych.

 

MAPA DOJAZDOWA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
×